wtorek, 12 maja 2020

Ciekawostki o książkach i bibliotekach cz.1


Najmniejsza książka na świecie

Jedną z najmniejszych książek na świecie jest japońska mini książka. Zawiera nazwy i czarno-białe ilustracje japońskich kwiatów. Strony mają długość 0,75 milimetra, a litery – szerokość 0,01 milimetra. Kupując ją, w komplecie otrzymuje się szkło powiększające.

22-stronicowa książeczka nosi tytuł „Shiki no Kusabana” (z jap. „Kwiaty czterech pór roku”) i zawiera monochromatyczne ilustracje (wraz z podpisami) japońskich kwiatów, m.in. kwitnących drzew wiśni i śliwy. Litery w książce mają grubość 0,01 mm i zostały wydrukowane przy użyciu tej samej technologii, którą drukarze stosują przy produkcji pieniędzy.


Automaty z książkami


Automat jest podobny do typowej maszyny z napojami: mieści się w nim około 300 książek widocznych za szybą. Każda jest oznaczona numerem, który - po wrzuceniu pieniędzy - wprowadza się na klawiaturze i tom wypada przez otwór podawczy.

Żeby skorzystać z automatycznej biblioteki mieszkańcy Pekinu muszą położyć na skanerze dowód tożsamości i wpłacić 100 juanów (12 euro) kaucji, która zostanie oddana przy zwrocie książek. Trzeba także posiadać kod dostępny dla członków miejscowych bibliotek. Za jednym razem można wypożyczyć pięć książek, które trzeba zwrócić w ciągu czterech tygodni.



Największa biblioteka na świecie


Największą biblioteką na świcie jest Biblioteka Kongresu w Waszyngtonie. Półki z materiałami bibliotecznymi zajmują łącznie 850 km, a księgozbiór liczy 29 mln egzemplarzy.

We wrześniu 2015 Biblioteka posiadała w swoich zbiorach ponad 162 mln różnego rodzaju dokumentów, w tym m.in. ponad 38,6 mln książek, 70,3 mln rękopisów, 5,6 mln map i atlasów, 14,2 mln fotografii, 17,1 mln mikrofilmów oraz 7,2 mln dokumentów muzycznych w ponad 470 językach[1].

7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

We wrześniu 2015 Biblioteka Kongresu zatrudniała 3094 stałych pracowników.



Najstarsza książka na świecie


W bułgarskim Muzeum Narodowym w Sofii można obejrzeć najstarszą książką świata. Wystawiony w muzeum obiekt, to sześć połączonych ze sobą płytek z 24-karatowego złota. Są one zapisane językiem Etrusków, którego nikt do tej pory nie zdołał w pełni odczytać.

 Książka posiada też ilustracje: jeźdźca, syreny, harfy oraz żołnierzy. Jej wiek oszacowano na 2,5 tys. lat. Maleńka książka została odkryta 60 lat temu, podczas kopania kanału w południowo - wschodniej Bułgarii. 





Więcej ciekawostek już wkrótce.

Agnieszka Skrok

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz