Skąd takie święto?
Dzień Niezapominajki obchodzimy od kilkunastu lat 15 maja. W tym dniu promujemy szczególnie walory polskiej przyrody i różnorodność biologiczną, przypominamy o potrzebie jej ochrony. Dodatkowo „nie-zapominajka” ma na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji, lokalnych tradycji. Święto to zachęca nas do pamiętania o bliskich, życzliwości i otwarcia na drugiego człowieka, dostrzeżenia go na własnym osiedlu, dzielnicy czy mieście, przypomina o istocie dbania o nasze otoczenie.
Pomysłodawcą święta był redaktor radiowej Jedynki, prowadzący “Ekoradio” Andrzej Zalewski.
A może święto niezapominajki będzie konkurencją dla Walentynek?
Książka Agnieszki Świętek "Niezapominajka"
Ta maleńka pozycja zawiera w sobie potężny przekaz. Mała dziewczynka przedstawia Nam swoją babcię – najmądrzejszą i najukochańszą osobę na świecie.
Babcia jest najmądrzejsza i najukochańsza. Tyle rzeczy wie i tyle umie… Ale czasem babcia może się zmienić. O wszystkim trzeba jej przypominać…
Niezapominajka Agnieszki Świętek to książka-apel, która tłumaczy chorobę Alzheimera w sposób przystępny dla dziecka, a przy okazji uwrażliwia na problemy starszych ludzi i buduje postawę akceptacji i solidarności.
To książka o przyjaźni międzypokoleniowej i o tym, że starość może wiązać się z utratą pamięci, a czasem z innymi zmianami. Pozwala spojrzeć na babcię czy dziadka z innej perspektywy. Uporządkować uczucia, gdy zaczynają chorować i docenić, gdy są cali i zdrowi.
Tytułowa niezapominajka jest ulubionym kwiatem babci i wnuczki a zarazem symbolem postępującej choroby Alzheimera (lub po prostu starości), która powoli zabiera pamięć głównej bohaterce, ale książka ma wymiar uniwersalny. Historia wzrusza do łez, ale nie ma przygnębiającego wydźwięku – wręcz przeciwnie – daje otuchę i nadzieję.
Agnieszka Skrok
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz