niedziela, 29 listopada 2020

Andrzejki

 

Andrzejki to bardzo dziwny wieczór. Swoją historią sięga starożytnej Grecji, ale wiąże w sobie przedchrześcijańskie tradycje różnych ziem i kultur. Obchodzimy je w wigilię św. Andrzeja, który w rzeczywistości nie ma z tymi obrzędami nic wspólnego.

Święty Andrzej pochodził z żydowskiej rodziny rybackiej i uważa się go za pierwszego apostoła powołanego przez Jezusa Chrystusa.

Andrzejkowe wróżby mają jednak szczególny charakter. Wiążą się z nadzieją na udane zamążpójście. To tłumaczy, dlaczego ten obyczaj związał się z dniem poświęconym św. Andrzejowi. Jego imię pochodzi od greckiego słowa “aner” oznaczające mężczyznę lub człowieka mężnego. Ponadto św. Andrzej jest patronem małżeństw i orędownikiem zakochanych. Wywodzące się ze Szkocji zwyczaje świętowania tzw. Andrzejek rozpowszechnione są w całej Europie. Wróżby andrzejkowe na początku miały przepowiadać wyłącznie kiedy i jakiego męża będą miały dziewczęta. Obecnie tematyka przepowiadania przyszłości obejmuje też przyszłe losy oraz ogólne powodzenie w życiu.

Czy wiecie, że ....

Inna nazwa andrzejek to jędrzejki bądź jędrzejówki.

Zwyczaje Andrzejkowe mają także swój wymiar komercyjny, wyznaczając datę graniczną dla okresu przedświątecznego. Istnieje przesąd, iż sklepy, które przystrajają swoje witryny w bożonarodzeniowe przybrania, przed datą 30 listopada, nie będą miały w nadchodzącym roku dużej pomyślności na rynku, a być może nawet splajtują .


Wróżby andrzejkowe

Wróżb było całe mnóstwo. Niektóre z nich niesione tradycją przetrwały do dziś.

Lanie wosku

Lano gorący wosk, by z jego kształtu wyczytać postać przyszłego narzeczonego lub najbliższą przyszłość.

Po wyjęciu i osuszeniu wosku zgadujecie, co powstało. Można to zrobić także etapami. Najpierw zgadywać, co widać i z czym kojarzy się kształt. Potem dopiero pobawić się w teatr cieni i odgadywać kształty pojawiające się na ścianie przy zgaszonym świetle i zapalonej lampce.

Niektóre interpretacje powstałych symboli:

zwierzę domowe – stabilizacja,

dzikie zwierzę – przygoda,

samochód, samolot – podróż,

pieniądz – bogactwo,

kołyska – nowy członek rodziny,

jabłko – sukces,

gniazdo – przyjadą goście,

maska – uważaj na fałszywego przyjaciela,

żółw – dobra rada,

gwiazda – dobra nowina,

góra – sporo kłopotów,

serce – nowa miłość,

kształt zbliżony do kształtu kraju – podróż do tego miejsca (np. but to Włochy),

dynia – zmiany w życiu,

diabeł – nieduże kłopoty,

anioł – dobre wieści,

krzyż – dopadnie cię choroba,

gwóźdź – niesprawiedliwość,

jajko – spełnią się marzenia,

klucz – staniesz przed sporym wyzwaniem,

żaba – spokojny rok,

motyl – czeka cię dużo zmian.

Zapałki

Wysyp zapałki na stół i  spróbuj odczytać kilka konkretnych liter. Jeśli się nie da, to występujcie aż do skutku. Każda litera ma przyporządkowaną wróżbę na najbliższą przyszłość
A – atrakcja (wesołe miasteczko),
B – bajka,
C – ciastko,
D – drzewo (wejdziesz na drzewo),
E – ekran (nudy przed telewizorem),
F – farby (będziesz sławnym malarzem),
G – gitara (spodoba ci się jakaś piosenka),
H – hulajnoga,
I – igła (będziesz miał dziurę w spodniach),
J – jajko (trafisz na zgniłe jajo),
K – kogut (obudzisz się bardzo wcześnie rano),
L – lody,
Ł – łopata (znajdziesz skarb),
M – miłość (zakochasz się),
N – noga (potkniesz się),
O – okno (umyjesz okno),
P – picie (rozlejesz)
R – rysunek (wygrasz konkurs plastyczny),
S – spanie (zaśpisz do szkoły/przedszkola),
T – tulenie (przytul kogoś),
U – uśmiech (uśmiechnij się),
W – wakacje będą wspaniałe,
Y – Yeti (poznasz go przy najbliższym wyjdzie w góry),
Z – Zorro (oddasz coś biednym),

Wahadło

Użyjcie ciężkiej zawieszki na sznurku lub łańcuszku. Umieśćcie wahadełko nad dłonią osoby, której będziecie wróżyć. Osoba zadaje pytanie, na które możliwa odpowiedź musi być jednoznaczna, np. "Czy dostanę prezenty pod choinkę?". Kiedy wahadełko zacznie kręcić się w stronę zgodną z ruchem wskazówek zegara, odpowiedź brzmi: TAK, jeśli w przeciwną: NIE, jeśli natomiast stoi w miejscu, odpowiedź to: ZAPYTAJ KIEDY INDZIEJ.

Magiczna książka

Przygotuj książkę i poproś uczestników, żeby pomyśleli pytanie i otworzyli ją na wybranej stronie oraz wskazali pierwsze zdanie, które zauważą. Przeczytaj je na głos - wskaże im poradę na przyszłość lub odpowiedź na zadane w myślach pytanie.

Jest jeszcze wiele innych wróżb. A jak wy przepowiadaliście sobie przyszłość w Andrzejki? Pochwalcie się w komentarzach.

E. Wacławska

środa, 18 listopada 2020

OZE - Otwarte Zasoby Edukacyjne

 Pewnie będziecie zaskoczeni jak wiele ciekawych materiałów w sieci jest udostępnionych za darmo. Są to niezwykłe żródła informacji o świecie. Tylko trzeba wiedzieć jak i co szukać. Pomoże nam w tym pan Kamil Śliwowski i jego blog: 

"Otwarte zasoby"

"OTWARTE ZASOBY EDUKACYJNE to wszystkie materiały edukacyjne dostępne swobodnie i za darmo z możliwością ich dalszego dowolnego modyfikowania i wykorzystania.

 Otwarta edukacja ma wpływ zarówno na uczniów i nauczycieli, jak i na rodziców, szkoły, instytucje oświatowe, środowiska eksperckie, decydentów czy biznes – wydawców, firmy technologiczne i szkoleniowe.

 Otwieranie coraz większej liczby zasobów edukacyjnych i darmowe ich udostępnienie w formie cyfrowej stanowi odpowiedź na wiele potrzeb powyższych grup, przynosząc im konkretne korzyści."

definicja pochodzi zOtwarte Zasoby Edukacyjne w Polsce — uwarunkowania i szanse rozwoju”,  raport Centrum Cyfrowego opracowany przez Kamila Śliwowskiego, Marlenę Plebańską, Alka Tarkowskiego, Annę Stokowską.


Na blogu można znaleść różne kategorie OZE, np. zdjęcia i grafiki, aplikacje i narzędzia, muzyka, wideo, materiały edukacyjne. Każda ketegoria składa się z artykułów, z których można wybrać temat, który nas interesuje. Wszystko dokładnie opisane, mnóstwo ciekawostek i linków to stron źródłowych.

Możemy się wybrać do Narodowego Parku Yellowstone i posłuchać dźwięków zwięrząt, przyrody, ale można te dźwięki pobrać i wykorzystać w swojej pracy.

posłuchaj dźwięków burzy 

A czy wiedzieliście, że NASA jako agenda rządu federalnego musi udostępniać publicznie wszystkie zdjęcia planet wykonywane przez satelity, oprócz tych, które maja charakter tajny. Zdjęcia są piękne i oryginalne i bardzo chętnie wykorzystywane między innymi przez artystów. 

Przykładem niech będzie zdjęcie Ziemi wykonane przez sondę z perspektywy Księżyca.



oprac. 

Agnieszka Skrok




wtorek, 17 listopada 2020

Dzień czarnego kota

 Święto wywodzi się z Włoch, gdzie czarne koty są wyjątkowo prześladowane. 17. dzień miesiąca uważany jest we Włoszech za najbardziej pechowy. 

 W literaturze i filmie też pojawiają się czarne koty np. Salem z "Sabriny nastoletniej czarownicy", Bonifacy z "Filemona".  Nie tylko czarne koty pojawiają się w książkach.  Oto lista książek gdzie pojawiają się koty.

1. "Alicja w krainie czarów" Lewis Caroll 

Kot Cheshire inaczej zwany kotem dziwakiem. Oprócz pięknej mowy i dziwnego charakteru potrafił znikać i lewitawać.

2. Bastet

Bastet pochodzi z mitologii egipskiej bogini tańca, muzyki i ogniska domowego. Pojawia się np. w "Kronikach rodu Kane": R. Riordan

3."Chory kotek" S. Jachowicz

Kto nie zna wierszyka o chorym kotku co leżał w łóżeczku? Odwiedza go doktor i przestrzega o ty co i ile jeść powinien.

4. "Garfield" J. Davis

Rudy, leniwy i narcystyczny kot z komiksu. Kot, który uwielbia jeść

5. "Koralina" N. Gaiman

Czarny kot, który potrafi przechodzić między wymiarami.

6. "Harry Potter" J.K.Rowling

W tych książkach pojawia się parę kotów Pani Noriss i Krzywołapek. Pierwszy z nich pomaga dozorcy łapać uczniów. Drugi należał do Hermiony od 3 tomu. Pojawia się wiele ciekawych teorii odnośnie Krzywołapka

7.  "Kot w butach"

Chyba nikomu nie trzeba przedstawiać sprytnego kota w butach z baśni.

E. Wacławska

czwartek, 12 listopada 2020

Planszówkowy zawrót głowy

Dzień dobry,
Ruszamy z blogiem w roku szkolnym 2020/2021.

Jeżeli macie dość ekranów to zapraszam na planszówki.

1. Cortex
W tej grze trenujesz pamięć logiczne myślenie i szybkość reakcji, a wszystko to pod presją czasu


2. Unlock!
Gra oparta na zasadach escape room.Gra łączy dostępne karty z dedykowaną aplikacją.

3. Splendor
Jesteś jubilerem i musisz rozwinąć swoje przedsiębiorstwo. Kupuj kopalnie kamieni szlachetnych i zdobądź uznanie arystokracji. 

E. Wacławska



poniedziałek, 1 czerwca 2020

Dzień dziecka

Dziś Dzień Dziecka z tej okazji życzymy

Wszystkiego najlepszego, dobrego, 
dużo zdrowia, radości i zabawy dla wszystkich dzieci!

Dzisiaj gry związane z literaturą ale nie tylko bo również trzeba będzie pomyśleć troszkę jak się wydostać z pokoju czyli escape room.

Escape room - czerwone krzesło

oraz Quiz z literatury dziecięcej



Jeżeli zaś wolicie posłuchać książek to proponuje następujące kanały na youtube
Audioteka
LekturyMP3.pl
Bajki Czytajki
Bajkowisko-bajki dla dzieci

E. Wacławska

czwartek, 28 maja 2020

Bajki pięknie czytane

23 maja minęła 178 rocznica urodzin Marii Konopnickiej. Jej piękne wiersze dla dzieci czytamy od pokoleń. Wszyscy je znamy i podziwiamy.

Krótki życiorys 

 Urodziła się w Suwałkach 23 maja 1842 roku. Jako polska poetka, uznana nowelistka, krytyk literacki i tłumacz, była przedstawicielem nurtu pisarstwa zwanego realizmem. 

Okres dorastania przypadł Konopnickiej w Kaliszu. Decyzją ojca znalazła się później na znakomitej pensji, mianowicie w Warszawie – u sióstr Sakramentek. Konopnicka poznała się tam z Elizą Orzeszkową.  Wkrótce zaczęła też wyjeżdżać w zagraniczne podróże, jednocześnie pracując w piśmie „Świt”, którego odbiorcą były kobiety. Odeszła w Lwowie 8 października 1910 r..

 Zdążyła napisać wiele wspaniałych nowel, takich jak „Dym”, „Nasza szkapa” oraz „Mendel Gdański”. Konopnicka napisała również popularne utwory dla dzieci, na przykład „O krasnoludkach i sierotce Marysi”, „Stefek Burczymucha”, „Na jagody”, „Zimowy poranek”.

















Agnieszka Skrok

wtorek, 26 maja 2020

Dzień Matki

Dziś w Polsce obchodzimy Dzień Matki. Z tej okazji  wszystkim mamom ślemy najserdeczniejsze życzenia.
Przypominamy również wam drodzy uczniowie o złożeniu swoim mamom życzeń.
Oprócz życzeń może warto stworzyć samodzielną laurkę? Jeżeli ktoś chce to podpowiadam.

Wiecie o tym że mama często występuje w książkach dla dzieci i to jako główny bohater. Tutaj jest spis  książek z mamą. Polecam i zachęcam to sięgnięcia po którąś pozycję, szczególnie w tym dniu. Może dzieci poczytają dziś swoim mamą?

Mamy występują również w piosenkach. Najsłynniejszy jest chyba utwór Majki Jeżowskiej "A ja wolę moją mamę".
Tutaj coś innego o mamie 


A wy znacie jakieś książki lub piosenki o mamie? Jeśli tak podzielcie się w komentarzu.

E. Wacławska

wtorek, 19 maja 2020

Coś do poczytania dla każdego

Dziś trochę propozycji książek do poczytania. Przedstawiam ostatnie nowości wydawnicze .

1. Pamiętacie przygody Bodzia i Pulpeta, którzy walczą z kosmitami. Jeśli nie kończenie wróćcie do części 1 "Bodzio i Pulpet" G. Kasdepka. Oto tom 2, "Ale kosmos! To znowu Bodzio i Pulpet" tym razem również z seriom "Poczytaj mi mamo" . Walka z kosmitami trwa, w końcu kryją się wszędzie.
2. Oglądaliście bajkę "Ratatuj", gdzie szczur pomagał kucharzowi?  Tym razem  wilk Salieri, nadworny kompozytor cesarza Austrii, będzie musiał złapać mysz, która mieszka w jego fortepianie. Wszystko dlatego że kiedy wilk poszedł mysz zaczęła grać i usłyszał ją cesarz z cesarzową, którym bardzo się spodobała melodia i chcieli,żeby Salieri zagrał ją na urodzinach cesarzowej. Jak to wszystko się potoczy i  czy nasz wilk to zagra? Dowiedzie się czytając "Myszmart"Thierry Joor.

3. Na co byście wydali milion złotych? Macie na to TYLKO jeden dzień. A i jeszcze jedno możecie je wydać tylko na przyjemności.  Amelia i Kuba wraz ze swoim rodzeństwem musieli stawić czoła takiemu zadaniu. Jak sobie z tym poradzili i skąd w ogóle dostali tyle pieniędzy? Na te pytania odpowie książka "Amelia i Kuba. Złota karta"  Rafała Kosika.

4."Wskazówki" Bartosz Szczygielski 

Gdyby tylko Maks nie poszedł na wagary… Gdyby tylko nie wpadł na tę tajemniczą kobietę... Gdyby tylko nie pomylił swojego plecaka z jej plecakiem... Przed Maksem najbardziej pechowy i najdłuższy dzień w życiu, a to wszystko za sprawą tajemniczej Milady i magicznego zegarka pradziadka.

5. Pioruny są niebezpieczne o tym wiedzą wszyscy. Jednak szczególnie niebezpieczne stają się kiedy rodzeństwo siostra i brat zamieniają się ciałami. Co się wydarzy? I jak wrócą do siebie? Koniecznie przeczytajcie "Wszystko z winy pioruna" Ariany Leoni.

Ostatnia książka jest dla rodziców i nauczycieli. Co powicie na kryminał?
6."Ostatni skok" Małgorzaty Rogalskiej
Na targach jubilerskich w Warszawie Igor Bielewicz, akrobata cyrkowy i złodziej kosztowności, wykorzystując sytuację na parkingu przed halą, kradnie jubilerowi przenośny sejf z biżuterią. Świadkiem rabunku jest świeżo upieczona policjantka Zofia Maciejka, która rzuca się w pogoń za sprawcą, ale gubi jego ślad.Podczas pokazu akrobatycznego w cyrku, w którym pracuje Bielewicz, dochodzi do wypadku. Poszkodowana zostaje Nadia – partnerka Bielewicza. 
Dwa lata później drogi bohaterów znów się krzyżują. Kto stoi za brutalną napaścią na właścicielkę znanej firmy jubilerskiej? Czy wydarzenia mają związek z tymi sprzed dwóch lat? Jak potoczyły się losy bohaterów po feralnym wieczorze?
Miłego czytania
E. Wacławska

o i Pulpet

poniedziałek, 18 maja 2020

Biblioteki Cyfrowe

Biblioteki stacjonarne zaczęły już  działać choć nadal nie wszystkie i nie w taki sposób jak przedtem. Jednak posiadamy jeszcze coś takiego jak biblioteki cyfrowe. Czym one są? 

To proste  Biblioteka Cyfrowa to usługa internetowa umożliwiająca udostępnianie w sieci publikacji cyfrowych takich jak czasopisma elektroniczne lub e-booki, ale  także zdigitalizowanych(przeskanowanych ) tradycyjnych publikacji papierowych takich jak: czasopism, książek, map, zdjęć itp..

Można tu znaleźć wiele ciekawych materiałów dla uczniów do poczytania, przygotowania się na konkursy (co prawda to już pewnie na nowy rok), dla nauczycieli do przygotowania na lekcje. 
Bogate zbiory bez wychodzenia z domu.

Oto spis najbardziej znanych 
E. Wacławska

środa, 13 maja 2020

15 maja obchodzimy Dzień Niezapominajki

Skąd takie święto?


Dzień Niezapominajki obchodzimy od kilkunastu lat 15 maja. W tym dniu promujemy szczególnie walory polskiej przyrody i różnorodność biologiczną, przypominamy o potrzebie jej ochrony. Dodatkowo „nie-zapominajka” ma na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji, lokalnych tradycji. Święto to zachęca nas do pamiętania o bliskich, życzliwości i otwarcia na drugiego człowieka, dostrzeżenia go na własnym osiedlu, dzielnicy czy mieście, przypomina o istocie dbania o nasze otoczenie.

Pomysłodawcą święta był redaktor radiowej Jedynki, prowadzący “Ekoradio” Andrzej Zalewski.




A może święto niezapominajki będzie konkurencją dla Walentynek?

Książka Agnieszki Świętek "Niezapominajka"


Ta maleńka pozycja zawiera w sobie potężny przekaz. Mała dziewczynka przedstawia Nam swoją babcię – najmądrzejszą i najukochańszą osobę na świecie.
Babcia jest najmądrzejsza i najukochańsza. Tyle rzeczy wie i tyle umie… Ale czasem babcia może się zmienić. O wszystkim trzeba jej przypominać…

Niezapominajka Agnieszki Świętek to książka-apel, która tłumaczy chorobę Alzheimera w sposób przystępny dla dziecka, a przy okazji uwrażliwia na problemy starszych ludzi i buduje postawę akceptacji i solidarności.

To książka o przyjaźni międzypokoleniowej i o tym, że starość może wiązać się z utratą pamięci, a czasem z innymi zmianami. Pozwala spojrzeć na babcię czy dziadka z innej perspektywy. Uporządkować uczucia, gdy zaczynają chorować i docenić, gdy są cali i zdrowi.

Tytułowa niezapominajka jest ulubionym kwiatem babci i wnuczki a zarazem symbolem postępującej choroby Alzheimera (lub po prostu starości), która powoli zabiera pamięć głównej bohaterce, ale książka ma wymiar uniwersalny. Historia wzrusza do łez, ale nie ma przygnębiającego wydźwięku – wręcz przeciwnie – daje otuchę i nadzieję.


Agnieszka Skrok

Zabawy literackie

Z okazji Tygodnia Bibliotek proponuje literackie zabawy.

"Telewizja to tylko zastępcza rozrywka dla mózgu, kto nie czyta, ten właściwie nie potrzebuje już głowy, nie mówiąc oczywiście o wyobraźni i fantazji." Billy Joe

Literackie Bingo

Znacie grę w bingo gdzie gracze muszą ułożyć określony wór lub w jednej lini na swojej planszy wylosowane liczby ? A co powiecie na literackie bingo.  Oto zasady:
ZASADY
1.Zabawa przeznaczona jest dla całej rodziny w czasie nauki zdalnej. W powyższe pola każdy z uczestników wpisuje tytuły przeczytanych książek, które odpowiadają podpowiedziom.

2.Jeden tytuł książki może być użyty tylko raz, nawet jeżeli odpowiada kilku polom. By wygrać, należy uzbierać 5 pól pionowo, poziomo lub na ukos.

3.Jeżeli przynajmniej 2 graczy uzbiera 5 pól w rzędzie, to możecie grać dalej, aż wypełnicie wszystkie pola planszy.

4.Jeżeli twoja rodzina czyta wyjątkowo dużo i przynajmniej 2 graczy zapełni wszystkie pola, możecie zorganizować finał. By to zrobić, wystarczy wypisać wszystkie wpisane przez zwycięzców tytuły książek na jednej liście. Następnie osoba, która już nie gra, czyta tytuły w losowej kolejności. Gdy usłyszysz tytuł, który wpisałeś w któreś pole, skreślasz go. Wygrywa osoba, która skreśli 5 sąsiednich pól pionowo, poziomo lub na ukos.

"Każda książka, jak głos podany przez radio, dociera tylko do tych, którzy mają tę samą długość fali."   Jan Parandowski

Psychozabawa


Jaką książkę zabrałbyś na bezludną wyspę?

1.Książkę o tematyce wojennej


Nudzi Cię codzienna, szara rzeczywistość. Chciałbyś dokonać czegoś niezwykłego i zarazem pięknego, co pozwoliłoby Ci się wykazać odwagą, wiedzą, sprytem i zaradnością. Dlatego stale szukasz nowych pomysłów i nowych dróg. Idziesz przez życie przebojem, nie zważając na niebezpieczeństwa i ludzi. Uważaj, żebyś przypadkiem czegoś lub kogoś przy tym nie skrzywdził. Bądź ostrożny!

2.Powieść fantastyczna

Znasz się na ludziach, jesteś niezłym psychologiem, wszystkich rozszyfrujesz. Twoją zaletą jest bystrość i sprawny umysł, który pozwala zapamiętywać Ci mnóstwo szczegółów. Wobec przyjaciół masz duże wymagania, toteż masz ich niewielu. Lubisz żartować z poważnych rzeczy i nie zawsze wiadomo, kiedy mówisz serio.

3.Opowieść o miłości

Jesteś osobą spragnioną uczuć i opieki kogoś bliskiego. Masz marzycielską naturę. Czekasz na coś niezwykłego i pięknego, co zmieniłoby Twoje życie. Cenisz sobie prawdomówność, nie znosisz plotek i intryg. Zawierasz przyjaźnie na całe życie.

4.Książka przygodowa

Masz żywą wyobraźnię, uwielbiasz podróże w nieznane. Swoją pomysłowością zadziwiasz innych. Jesteś odważny i zaradny. Nie ma dla Ciebie rzeczy niemożliwych. Lubisz samotność i towarzystwo zwierząt oraz częste zmiany otoczenia i przyjaciół. W każdym towarzystwie czujesz się jednak dobrze i jesteś „jego duszą”.

5.Baśnie 

Masz skłonności filozoficzne. Lubisz zgłębiać różne tajemnice, czasem jesteś zupełnie oderwany od życia. Nie zawsze potrafisz dogadać się z innymi, a nawet z samym sobą. Przestań ciągle błądzić w obłokach, bo życie „przeleci Ci koło nosa”!

6.Powieść historyczna

Jesteś osobą zdyscyplinowaną, zorganizowaną i niemal pedantyczną w tym, co robisz. Lubisz planować swoją przyszłość, ale jesteś z natury realistą, toteż często zmieniasz postanowienia. Każdą pracę wykonujesz jednak dobrze, korzystając z doświadczeń cudzych i własnych. Można na Tobie polegać!

7.Poezja

Masz naturę marzycielską, jesteś osobą bardzo wrażliwą, delikatną i uczuciową. Boisz się samodzielnego życia i podejmowania decyzji. Brak Ci wiary w siebie, a codzienność wydaje się Tobie zbyt brutalna. Osoby odważne, śmiałe wzbudzają Twój podziw i uznanie – chciałbyś właśnie z nimi się zaprzyjaźnić.

8.Opowieść o zwierzętach

Nie masz zbyt dużej wiary w ludzi i we własne siły. Uwielbiasz odpoczynek na łonie przyrody i towarzystwo zwierząt, którym powierzasz swoje tajemnice. Jesteś osobą bardzo wrażliwą na krzywdę i cierpienie. Zawsze stajesz w obronie słabszych i pokrzywdzonych, bo nie znosisz brutalności i przemocy. Więcej optymizmu, nie wszyscy ludzie są źli!

9.Komiks

Jesteś optymistą, wierzysz w ludzi i potrafisz cieszyć się życiem. Lubisz dużo wiedzieć, ale często uczysz się pobieżnie, nie wnikając głębiej w zagadnienie, więc Twoja wiedza jest powierzchowna. A przecież masz niezwykle twórczy umysł i potrafisz dać z siebie więcej! Być może przyczyną jest Twoje zmienne usposobienie...

E. Wacławska